Урок Тема. Рівняння. Загальні
Урок 1.
Тема. Рівняння. Загальні відомості про рівняння.
Мета:освітня:активізувати загальні відомості учнів про рівняння, корені рівняння, вміння розв’язувати нескладні рівняння; формувати навички розв’язувати задачі за допомогою складання рівнянь;
розвиваюча: розвивати вміння лаконічно висловлювати свою думку;
виховна: виховувати кмітливість, спостережливість, працьовитість.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: таблиця-ключ, правила проведення інтерактивних вправ «Мікрофон» та « Незакінчені речення».
План уроку
1.Мотивація навчальної діяльності. Бесіда з учнями.
2.Актуалізація опорних знань. «Мікрофон»
3.Вивчення нового матеріалу «Повторне відкриття»
4.Узагальнення і систематизація Усне розв’язування вправ
вивченого матеріалу Навчальна гра
Робота біля дошки
5.Підсумок «Незакінчені речення»
6.Домашнє завдання.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
II. Мотивація пізнавальної діяльності
1.Історична довідка про рівняння.
Сьогодні в нас урок алгебри. Що ж це за незнайоме слово? Ми починаємо вивчати алгебру з розділу «Рівняння». І це недаремно, тому що алгебра почалася і довго розвивалася саме як наука про рівняння. Сама назва «алгебра» утворилася від слова «аль-джебр», яке відомий узбецький математик IX ст. Мухаммед Аль-Хорезмі використовував у своїй книзі про розв’язування рівнянь.
Перші рівняння люди вміли розв’язувати дуже давно. Єгипетські вчені майже 4 тис. років тому невідоме число в рівнянні називали «хау» (у перекладі – «купа») і позначали спеціальним знаком. У папірусі, що дійшов до нас, є така задача:
Купа і її сьома частина становлять 19. Знайдіть купу.
Сьогодні ця задача виглядала б так: «Сума невідомого числа і його сьомої частини дорівнює 19. Знайдіть невідоме число». Щоб розв’язати цю задачу, необхідно скласти рівняння:
х + х = 19
2.Повідомлення теми і мети уроку.
- Відповідно до мети уроку кожний із вас повинен поставити власні цілі, над досягненням яких і буде працювати на сьогоднішньому уроці. Подумайте, які це будуть цілі, й обговорить їх у парах.
III. Актуалізація опорних знань
Отже, ви зрозуміли, як важливо уміти розв’язувати рівняння. Давайте пригадаємо прості правила, які ви вивчали ще в молодших класах і за якими ми можемо знайти невідомий компонент рівняння.
Технологія «Мікрофон»
Учитель ставить запитання до учнів. Учням запропоновано макет мікрофона. Діти передають його один одному, по черзі беручи слово. Відповідає тільки той, у кого уявний мікрофон.
Як знайти невідомий додаток?
Як знайти невідоме зменшуване?
Як знайти невідомий від’ємник?
Як знайти невідомий множник?
Як знайти невідоме ділене?
Як знайти невідомий дільник?
Знайдіть невідомий член рівняння
4х = 40; х + 8 = 14; 25 – х = 40; х – 24 = 5.
IV. Вивчення нового матеріалу. Сприймання й усвідомлення
загальних відомостей про рівняння.
Пояснення вчителя. Всі ви любите розв’язувати кросворди. Рівняння можна теж уявити як кросворд, де в порожню клітинку потрібно поставити деяке число. Наприклад, 4□ – 48 = 4, але ніхто не рисує порожню клітинку, а на її місце ставить букву, що називається змінною. Змінні найчастіше позначаються буквами х та у, але можна позначати змінну будь-якою буквою.
Рівння – це рівність, що містить змінну |
Якщо в рівнянні 4х – 48 = 4 замість змінної х написати число 13, то дістанемо правильну числову рівність 4 * 13 – 48 = 4. Кажуть, що число 13 задовольняє дане рівняння.
-
Число, яке задовольняє рівняння, називається
коренем рівняння або розв’язком рівняння.
Дане рівняння має тільки один корінь – число 13. Але є рівняння, що можуть мати два, три і більше коренів або взагалі не мають коренів.
-
Розв’язати рівняння – означає знайти всі його
корені або показати, що їх немає.
Кожне рівняння має ліву і праву частину. Так, у рівнянні 4х – 48 = 4 різниця 4х – 48 – це ліва частина, а число 4 – права.
4х – 48 , 4 - називаються членами цього рівняння.
V. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
Усне розв’язування тренувальних вправ.
Які з чисел 4; 3; -2; 0 – є коренями рівняння
(х + 4) (х – 2) = 7?
Складіть будь-яке рівняння, коренем якого є число – 10.
Скільки коренів має рівняння 2х(5 – х)(4,5 + х) = 0?
Чи має рівняння 5 + х = х розв’язки? Чому?
Покажить ліву і праву частину рівняння 4х + 8 = 5х – 6 та назовить його члени.
Навчальна гра «Відгадай задумане слово»
На дошці заздалегідь заготовлена таблиця-ключ, що дозволяє знайти букви задуманого слова. Букви відповідають числам, які є коренями даних рівнянь. Рівняння необхідно розв’язувати по порядку.
2х = 16; 5х – 8 = 7; 2(х – 4) – 7 = 0; -4х = 28; 7х + 6 = 60 – 2х;
5(х + 7) – 6(х – 5) = 12; -2х = ; + = 8; = .
|
Задумано слово «Уравнения».
Розв’язання задачі за допомогою складання рівнянь.
На безлюдному острові Робінзон Крузо навчив рахувати свого папугу від 1 і до якогось числа. Якби це число подвоїти і до результату додати 30, то дістали б півсотні. До якого числа навчився рахувати папуга Робінзона Крузо?
Рівняння до задачі складається колективно, але розв’язують його учні самостійно.
VI. Підсумок уроку.
Інтерактивна вправа «Незакінчені речення».
Учитель формулює незакінчене речення і пропонує учням висловитися щодо підсумку уроку, закінчуючи його. Кожен наступний учасник повинен починати свій виступ із запропонованої формули. Учні працюють з відкритими реченнями: «На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям для мене було…» та «На початку уроку я поставив перед собой мету. От як я її досягнув…»
VII. Домашнє завдання.
Повторити правила знаходження невідомих компонентів арифметичних дій;
При якому значенні змінної х значення виразів 0,7 х + 1,98 та
0,37х – 1,76 рівні між собою?
3. Знайдіть суму коренів рівнянь: = та = .
страница 1
скачать
Другие похожие работы: